Günlük hayatta TFT

Bana göre düşünce alanı terapisinin en güzel tarafı temel uygulamayı kolayca öğrenip günlük hayatta uygulayabilmek.

Mesela yakın  zaman önce bir arkadaşım gece uyurken başucunda asılı bulunan resim üstüne düşüyor, panikle yataktan kalkıyor. Neyse ki herhangi bir hasar yok ancak bu olayı takip eden günlerde her gece aynı saatte panikle uyanmaya başlıyor. Bununla birlikte geceleri eskiye göre çok daha huzursuz uyuduğunu fark ediyor. Bana bunu anlattığında olayın üzerinden 1 hafta geçmişti. TFT nin bu gibi konularda çok büyük etkisi olduğunu bildiğim için hemen denemeyi teklif ettim. Başlangıçta olayı düşündüğünde göğsünde hissettiği 10 üzerinden 8 şiddetindeki rahatsızlık yaklaşık 5 dakikalık uygulamayla 2 ye düştü. Terapinin ardından 4-5 gün sonra sorduğumda ise artık uyanmadığını ve huzurlu uyuduğunu öğrendim.

Günlük hayatımızda bu ve bunun gibi vücudumuzda kalıcı etki bırakan travmalarla/negatif duygularla zaman zaman karşılaşıyoruz. İşte bu gibi durumlar için TFT nin en temel uygulaması kısa sürede etkili bir çözüm sağlayabilmekte. 5 saatlik terapilerimiz sırasında danışanlarımıza bu uygulamayı öğretiyoruz ve böylece danışan hayatı boyunca kendine ve çevresindekilere yardımcı olabiliyor.

TFT uygulamasaydık arkadaşımın geceleri uyanma durumu belki bir süre sonra geçecekti, belki de ömür boyu devam edecekti. Bilemeyiz. Ama bu kadar küçük gibi gözüken bir olay da bile duyguların etkisi bu kadar güçlüyse aklıma 1997 depremi geliyor. Acaba onlar ne kadar atlatabildiler ya da atlatabildiler mi…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s