Seçim senin!

hope

Bir mucize olsun her şey yoluna girsin diye bekliyorsan bir iyi bir kötü haberim var. Kötü haber; sürekli her şeyden şikayet edip memnuniyetsizlik içinde yaşamaya devam edip öylece beklemeye devam ediyorsan o mucize asla gerçekleşmeyecek. İyi haberse; mucize aslında çok yakınınızda, hem de ona istediğiniz her saniye rahatlıkla ulaşabileceğiniz yakınlıkta…

Peki ama nasıl?

Öncelikle istemek gerek! Ama çok saçma kim istemez ki hayattaki problemlerinden sıkıntılarından kurtulmayı; herkes istiyor ama olmuyor diyebilirsin. Ama aslında bu pek de doğru değil. Eckhart Tolle nin Şimdi’nin Gücü uygulama kitabına bir göz atalım:

… “Bir başka deyişle siz bilinmeyene bir sıçrama yapıp, aşina olduğunuz mutsuz benliği yitirmeyi göze almaktansa, acı içinde olmayı -acı-bedeni olmayı tercih edebilirsiniz.

Kendi içinizdeki direnci gözlemleyin. Acınıza bağlılığınızı gözlemleyin. Çok uyanık olun. Mutsuz olmaktan aldığınız garip zevki gözlemleyin. Onun hakkında konuşma ya da onu düşünme dürtüsünü, içinizden gelen bu zorlayıcı hissi gözlemleyin. Eğer bu direnci bilinçli hale getirirseniz o ortadan kalkacaktır.”…

Öncelikle şunu kabul etmek gerekir. Dünyada başına kötü şeyler gelen ilk sen değilsin, tek de sen değilsin. Düşündüğün gibi en kötüsü de senin başına gelmedi. İş yerinde, okulda, sokakta yolda yürürken etrafına bak.. Ne kadar insan varsa o kadar sıkıntı var.. Biri kanserle savaşırken biri işsiz kalıp çocuklarının karnını nasıl doyuracağını düşünürken bir diğeri üniversite sınavını kazanamamanın mutsuzluğu içinde olabilir.. Küçük ya da büyük çok fark etmiyor. Belki bir kanser hastası üniversite sınavını kazanamayan gencin mutsuzluğunu küçümseyebilir ama aslında önemli olan problemin büyüklüğü değil, ona karşı olan tutumumuzdur.

O zaman yapmamız gereken günlük hayatın karmaşası içinde kendimizi kaptırıp savrularak tepkilerle yaşamak yerine farkındalık kazanarak olaylara farklı açılardan bakmak, sükunetle cevap verebilmek.

Mesela bu gece bir farklılık yapıp uyumadan önce yarın ya da 5 yıl sonra başına gelebilecek negatif senaryoları düşünmek ya da 15 sene önce başına gelen olayları düşünüp üzülüp sinirlenmek yerine şu ana odaklanıp ellerini kalbinin üzerinde kavuşturarak ne kadar şanslı olduğun için müteşekkir olabilirsin.

Her şey kapkaranlık mı gözüküyor? Hiç mi müteşekkir olunacak bir şey yok? O zaman şunlardan başlayabilirsin..

Açlık nedeniyle ölen milyonlarca insanlardan biri değilsin, yemek bulabiliyorsun..

Ya da milyonlarca evsizden biri değilsin..

İşin, ailen, çocuğun,arkadaşların, eğitimin, yeteneklerin, imkanların..

Sahip olduğun ne varsa hepsi müteşekkir olmak için bir neden; ve her zaman müteşekkir olunacak bir neden bulmak mümkün.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s