TFT’ nin etkisi kanıtlandı!

TFT, The National Registry of Evidence-Based Programs and Practices’ de (Ulusal kanıta dayalı programlar ve uygulamalar  kaydı) listelendi.

5 Şubat  2016, ACEP (Robert Schwarz, PsyD, DCEP)

Super Bowl bir kaç gün içinde başlayacakken bizim takımımız için başka bir golden bahsetmek uygun olur. Bu sefer derine indik ve başka bir önemli aşama kaydettik. Düşünce alanı terapisi, enerji psikolojisinin büyük babası, SAMHSA  kaydında (NREPP)  kanıta dayalı uygulama olarak listelendi.TFT 6 farklı alanda etkili veya umut vaadeder bulundu. Bu büyük bir anlaşma.

SAMSHA madde bağımlılığı ve akıl sağlığı hizmetleri idaresi anlamına gelir. Milletin sağlığını geliştirmek için kamu sağlığı çalışmalarını yöneten ABD sağlık ve insan hizmetleri bünyesinde bir bölümdür.

The National Registry of Evidence-Based Programs and Practices (NREPP) ruh sağlığı ve madde bağımlılığı müdahaleleri hakkında topluma güvenilir bilgiyi sağlamak için oluşturulmuş  kanıta dayalı bir bilgi havuzu ve inceleme sistemi. Kayitlardaki her bir veri NREPP nin değerlendime için gerek duyduğu minimum özellikleri taşımaktadır. 3 farklı sonuç değerlendirmesi vardır 1)Etkili 2)Umut verici ve 3)Etkisiz

Düşünce Alanı Terapisi aşağıdakiler için etkili bulunmuştur:

*Travma ve stresle alakalı rahatsızlıklar ve semptomlar

*Öz düzenleme

*Kişisel esneklik /benlik kavramı

Düşünce Alanı Terapisi aşağıdakiler için umut verici bulunmuştur:

*Fobi, Panik, Yaygın anksiyete bozuklukları ve semptomları

*Depresyon & Depresif semptomlar

*Genel işleyiş & iyilik (well-being)

İlk defa enerji psikolojisi NREPP tarafından oylandı ve bunlar iyi dereceler. Sonuncu da olmayacak. Duygusal özgürleşme tekniği (EFT) de sunuldu ve sonuçlar yakında gelecek. Sonuçların benzer olacağı oldukça kesin.

Bu yaklaşımların uygulamacıları olarak hepimiz bunların işe yaradığını biliyoruz. Fakat dünyanın kalanının bunu bilmediğini aklımızda bulundurmamız gerekiyor. Doğrusu dünyada olgularla kanıtlanmamış iddialarda bulunan pek çok şey var. 2012 de Amerikan Psikoloji Derneği sonunda enerji psikolojisi için CE yasağını kaldırdı. O zamandan beri çok fazla şey oldu. Şimdi TFT bir devlet kurumu tarafından PTSD, öz düzenleme ve kişisel esneklik için etkili bir tedavi olarak kaydedildi ve EFT de büyük ihtimalle 2016 da kaydedilecek.

Bu aşamaları geçmek ana akımın gözünde enerji psikolojisinin meşrulaşma sürecini devam ettiriyor. İnsanlar için bunun doğru olduğunu Kabul etmek kolaylaşıyor. Yakınlarda biri bana enerji psikolojisinin kanıta dayalı olduğunu söyleyip söyleyemeyeceğini sordu. İşte burada enerji psikolojisinin kanıta dayalı olduğunu söylememizi sağlayan bir başka veri- en azından travma, stres, öz düzenleme, ve duygusal düzenleme için.

O zaman Süper Terapi Bowl için skor:

Enerji Psikolojisi-7  Şüpheci muhalifler: 0

Robert Schwarz, PsyD, DCEP

Kapsamlı Enerji Psikolojisi Derneği genel müdürü

Kaynak: https://acepblog.org/2016/02/05/touchdown-energy-psychology-tft-now-listed-in-national-registry-of-evidence-based-programs-practices/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s