Bardağı dolu görmek mümkün mü?

bardak

Bardağın dolu tarafını görenlerden misin boş tarafını görenlerden mi?

Dolu tarafı görüp, mutluluk duyup boş tarafı da nasıl doldururum diye düşünüyorsan ne ala. Ama benim yıllarca yapmış olduğum  gibi biraz da gerçekçilik tarafın ağır basıp dolu görsem neye yarar neticede yarısı boş, bu bir gerçek diye düşünüyorsan lafım sana..

Olaylara karşı tutumumuzdan bahsetmek istiyorum. Depresyon dönemimde aylarca hayatın hiç bir anlamının/amacının kalmadığını, benim hiç bir şeyle baş edecek gücüm kalmadığını söyleyerek acı içinde kıvranırken 3 saatlik terapiden sonra ne değişti de yaşam sevincim, yapmak istediklerime dair heyecanım, sahip olduklarıma dair müteşekkirliğim geri geldi? Aynı hayat, aynı koşullar, aynı ben.. Değişen; beni olumlu şeyler düşünmekten alıkoyan duygularım ve dolayısıyla değişen tutumumdu. Başka bir deyişle bakış açımdı.

İşte bu noktada devreye giriyor bardağın dolu tarafını mı boş tarafını mı gördüğümüz. 2 seçenek var. Birincisi boş tarafı görüp bunun üzerine da başka düşünceler, inançlar yaratıp bir çıkmazın içine girip sürekli şikayet etmek. Örneğin, benim bardağım zaten hiç dolu olmadı ki, ne yapsam da o bardağı dolduramam, başkaları benden çok daha üstün/akıllı vs. olduğu için doldurabiliyor, bu özelliklerin hiç biri bende yok, ben zaten dolu bardağı hak etmiyorum, ben ne yapsam da olmayacak vs..  Bu ve bunun gibi pek çok düşünce kalıbı üretmek mümkün. Diğer taraftan 2. seçenek dolu tarafı görmek. Dolu olmasının huzuru ve güveni içinde olup bunu nasıl daha fazlalaştırırım da olmayanlarla paylaşırım diye düşünebilmek..

Özellikle günümüzde her gün haberlerde birbirinden kötü haberlerle karşılaşıyoruz. Kendimizi olumsuz düşünce döngüsüne sokmamak için daha doğrusu akıl sağlığımızı koruyabilmemiz için neler düşündüğümüz üzerinde farkındalığımızın olması çok önemli. Ancak bu şekilde sürekli endişe ve korku duymaktan kurtulabiliriz. Böylece daha yaratıcı ve çözüm üretici olabiliriz.

Biliyorum, boş tarafa odaklanmışken ve o şekilde yaşamayı bir alışkanlık haline getirmişken hiç kolay değil dolu tarafı görebilmek. Hatta eminim ki pek çok kişi ne bardağı kardeşim benim bardak düşünecek halim mi var bu kadar sorunun arasında diyerek yaklaşacak.. Ama söylemek istediğim şu ki bu tutumu değiştirmek mümkün! Yapmanız gereken sadece değişmeyi istemek. Sonrasında size yardımcı olabilecek pek çok yöntem var, onlardan birini seçmek..

Maya Angelou’nun dediği gibi: Bir şeyi beğenmiyorsan, DEĞİŞTİR. Eğer değiştiremiyorsan ona karşı tutumunu DEĞİŞTİR.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s