travmalar

318826_10151003989649021_1968948270_n

4 yaşında annesini kaybetmiş ve çocukluğu boyunca oradan oraya savrulmuş biri olarak hayat boyu mağdur rolünü oynamak için yeterince nesnel bir nedenim olduğuna inandım uzunca bir süre. Ama yine de küçük yaşta teyze ve anneanne açısından ne kadar şanslı olduğumu fark etmiştim. Daha çok ona odaklanmayı seçtim. Geleceğe odaklanmayı seçtim (ki şu an bunun da yanlış olduğunu biliyorum ama o zaman için geçici ve iyi bir çözümdü.) O zamanki koşullarımı değiştirme şansım yoktu ama büyüyüp kendi ayaklarım üzerinde durup kendi koşullarımı kendim yaratabilirdim.. O nedenle kaybedecek hiç zamanım yoktu..

Bilinçli olarak bu tercihi yapmıştım ama o kadar küçük yaşta o kadar çok travmayla karşılaşmıştım ki bilinçaltım farklı bir yönde işliyordu(muş). Sonunda bir şekilde bütün korkular, endişeler patlak verdi.. İşte o sırada, “an” da acı çekerken aslında geçmişin ve geleceğin hiç bir önemi olmadığını fark ettim. O “an” dan başka hiç bir şey yoktu.. ve aslında tüm o trajedi gibi gözüken şeylerin hepsi benim şu anda hayatımda hiç olmadığım kadar yere sağlam basmamı ve “an”ın değerini anlamamı sağlayan ağların örülüşüydü..

Peki travma nedir? Travma deyince daha çok büyük olaylar aklımıza geliyor. Mesela doğal afetler, savaş, ağır hastalıklar, aniden sevdiğin birini kaybetme vs.. Oysaki aslında çok küçük/önemsiz gözüken olaylar da bir çocuk için travma olabiliyor. Örneğin çocuk okulda yüksek sesle okurken hata yaptığı için arkadaşlarının ona gülmesi. Kendine güvensizlik duygusu için en sıradan nedenlerden biri.. Ya da anne babanın çocuğun önünde kavga etmesi. Çocuk kavganın kendi yüzünden olduğunu sanıp değersizlik duygusu geliştirebiliyor.

Bu ve bunun gibi travmalar pek çoğumuzun hayatında var. Peki hiç düşündünüz mü, şu anda olabileceğinizin en iyisi olamamanızın nedeni bu küçük gibi gözüken ama çoğu zaman hayat boyu etkili olabilen travmalar olabilir mi?

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s