Doğum sonrası depresyon,anksiyete,OKB belirtileri

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri*

* Çökmüş hissetmek. “Bu annelik işi zor” gibi değil. Daha çok ” Bunu yapamam ve bunu hiç bir zaman yapamayacağım” gibi. Anne olma durumuyla baş çıkamayacağını hissetmek. Aslında anne olmamanız gerektiğini de sorguluyor olabilirsiniz.

* Suçlu hissediyorsunuz çünkü yeni anneliğinizi bundan daha iyi bir şekilde idare etmeniz gerekiyordu. Bebeğinizin daha iyisini hak etiğini hissediyorsunuz. Belki de bebeğinizin siz olmadan daha iyi olabileceğini düşünüyorsunuz.

* Kendinizi bebeğinize bağlanmış hissetmiyorsunuz. Televizyonlarda gördüğünüz ya da dergilerde okuduğunuz o efsanevi anne mutluluğuna sahip değilsiniz. Postpartum depresyon geçiren herkes böyle hissetmez, ama çoğu hisseder.

* Bunun neden olduğunu anlayamazsınız. Kafanız karışmıştır ve korkuyorsunuzdur.

* Tedirgin ve sinirli hissedersiniz. Sabrınız yoktur. Her şey sizi rahatsız eder. Bebeğinize veya eşinize veya çocuğu olmayan arkadaşlarınıza kızgınlık duyarsınız. Kontrol dışı bir öfke hissedersiniz.

* Hiç bir şey hissetmeziniz. Boşluk ve manasızlık. Sadece hareketler vardır.

* Ruhunuzun derinliklerinde üzgünsünüzdür. Ağlamayı durduramazsınız, bazen ağlamak için neden bile olmasa..

* Umutsuz hissedersiniz, bu durum hiç bir zaman daha iyiye gitmeyecekmiş gibi

* Zayıf ve kusurlu hissedersiniz, yenilmiş gibi.

* Yemek yiyemezsiniz ya da kendinizi iyi hissettiren tek şey yemedir.

* Bebek uyuduğu zaman uyuyamazsınız, diğer zamanlarda da uyuyamazsınız. Ya da uykuya dalarsınız ama gecenin bir yarısında uyanıp ne kadar yorgun olsanız da tekrar uyuyamazsınız. Veya yapabildiğiniz tek şey uyumaktır, en temel şeyleri yapmak için bile uyanık kalamayacakmışsınız gibidir. Yani uykunuz berbat bir  haldedir, ve bunun tek nedeni yeni doğmuş bebeğiniz değildir.

* Konsantre olamazsınız. Odaklanamazsınız. Söylemek istediğiniz sözleri düşünemezsiniz. Ne yapmanız gerektiğini hatırlayamazsınız. Karar veremezsiniz. Bir sisin içindeymiş gibi hissedersiniz.

* Kopmuş hissedersiniz. Garip bir şekilde herhangi bir nedenle kendinizi herkesten uzak hissedersiniz, dünyanın geri kalanıyla aranızda görünmeyen bir duvar varmış gibi.

* Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz. Egzersiz yapıyorsunuzdur. Vitaminlerinizi alıyorsunuzdur. Yoga yapıyorsunuzdur. Neden bunun üstesinden gelemediğinizi düşünürsünüz. Kendinize gelmeniz gerekiyor olduğunu düşünürsünüz ama gelemezsiniz.

* Kaçmak, ailenizi geride bırakmak gibi düşünceleriniz olabilir. Veya arabayı yolun dışına sürmeyi, bir sürü ilaç almayı veya bu acıyı sonlandırmanın başka yollarını düşünmüş olabilirsiniz.

* Bir şeylerin yanlış olduğunu bilirsiniz. Doğum dönemine ilişkin bir ruh halinde olduğunuzu veya anksiyeteniz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, fakat bildiğiniz hissettiğiniz şeyin doğru olmadığıdır. Delirdiğinizi düşünebilirsiniz.

* Bunun yeni gerçekliğiniz olduğundan ve “eski sizi” sonsuza dek kaybettiğinizden korkabilirsiniz.

* Yardım istediğinizde insanların sizi yargılayacağından ya da bebeğinizin sizden alınacağından korkabilirsiniz.

Doğum Sonrası Anksiyete& OKB belirtileri*

* Düşünceler kafanızda yarışıyordur. Zihninizi susturamazsınız. Sakinleşemezsiniz. Gevşeyemezsiniz

* Bir şeyi sürekli yapmanız gerekiyor gibi hissedersiniz. Biberonları temizleme. Bebek kıyafetlerini temizleme. Evi temizleme. İş yapma. Bebeği eğlendirme. Bebeği kontrol etme.

* Endişelenirsiniz. Gerçekten endişelenirsiniz. Her zaman. Bunu doğru mu yapıyorum? Eşim seyahatinden dönecek mi? Bebek uyanacak mı? Bebek yeterli besleniyor mu? Bebeğimle ilgili benim kaçırdığım yolunda gitmeyen bir şey var mı? Başkaları şüphenizi gidermek için ne derse desin, hiç bir işe yaramaz.

* Rahatsız edici düşünceleriniz olabilir. Daha önce hiç olmayan düşünceleriniz. Olduğunuzu düşündüğünüz kişi olmadığınızı düşünmenize neden olacak korkutucu düşünceler. İstemsizce kafanızda uçuşurlar ve bunların doğru olmadığını bilirsiniz, bunun gerçek siz olmadığını bilirsiniz, fakat sizi korkutur. Bu düşünceler “Ya… olursa” şeklinde olabilir.

* Korkunç düşünceleriniz ve endişeleriniz nedeniyle bebekle yalnız kalmaya korkarsınız. Evdeki tehlike yaratma potansiyeli olan şeylerden de korkarsınız, mutfak bıçakları ya da merdiven gibi, onlardan kaçınırsınız.

* Bazı şeyleri sürekli kontrol etme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kapıyı kilitledim mi? Arabayı kilitledim mi? Ocağı kapattım mı? Bebek nefes alıyor mu?

* Mide krampları, baş ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler olabilir. Panik ataklarınız da olabilir.

* Kendinizi kafeste ileri geri volta atan tutsak bir hayvan gibi hissedebilirsiniz. Huzursuz. Gergin.

* Yemek yiyemezsiniz. İştahınız yoktur.

* Uyku sorunlarınız vardır. Çok çok yorgunsunuzdur ama uyuyamazsınız.

* Çok kötü bir şey olacakmış gibi korkuyla beklersiniz.

* Bir şeylerin yanlış olduğunu bilirsiniz. Doğum dönemine ilişkin bir ruh halinde olduğunuzu veya anksiyeteniz olduğunu bilmiyor olabilirsiniz, fakat bildiğiniz hissettiğiniz şeyin doğru olmadığıdır. Delirdiğinizi düşünebilirsiniz.

* Bunun yeni gerçekliğiniz olduğundan ve “eski sizi” sonsuza dek kaybettiğinizden korkabilirsiniz.

* Yardım istediğinizde insanların sizi yargılayacağından ya da bebeğinizin sizden alınacağından korkabilirsiniz.

*Kaynak: www.postpartumprogress.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s