Stres-Travma-Fiziksel ağrı

travmaDuygusal stres, travma ve fiziksel ağrı arasındaki bağlantılar

Araştırmalar gösteriyor ki fiziksel ağrılar sadece fiziksel yaralanmalardan ötürü ortaya çıkmıyor, aynı zamanda duygusal konular ve stresten ortaya çıkıyor. Özellikle travma yaşayıp travma sonrası stres bozukluğundan (PTSD) yakınan insanlar kronik ağrı geliştirme konusunda daha yüksek bir risk altındalar.

Kronik ağrı, doğal iyileşme sürecinin olanak sağladığı süreden daha uzun süren uzun süreli fiziksel ağrılardır. Bu ağrı yaralanmalardan, iltihaptan veya sinir ağrılarından ve sinir sistemi hastalıklarından kaynaklanabilir. Kronik ağrılar kişinin rahatlıkla hareket etmesine engel olabilir, vücudun normal fonsiyonlarını kısıtlayabilir. Ağrıyı geçirme çabası da ağrı kesici bağımlılığı ile birlikte problemi daha da şiddetlendirir. Kronik ağrıya çoğu zaman umutsuzluk, depresyon ve anksiyete de eşlik eder.

Pek çok insan duygusal stresin mide ağrılarına, huzursuz bağırsak sendromuna ve baş ağrılarına neden olduğunun farkında. Ama aynı zamanda fiziksel şikayetlere hatta kronik ağrılara neden olduğu da bilinmeli. Bunun için mantıklı bir neden: Araştımalar gösteriyor ki; insanlar daha endişeli ve stresli oldukça, kasları daha gergin ve sıkışık oluyor, zamanla kaslar yorgun ve yetersiz hale geliyor.

Kişi, çözümlenmemiş duygusal konulardan ötürü psikosomatik semptomlar vaya stresle alakalı semptomlar geliştirebilir. Bunlar yeni buluşlar değil; araştırmacılar uzun yıllardır bu bağlantının önemi nedeniyle akıl/vücut arasındaki karşılıklı ilişkiyi araştırıyorlar.

Uzmanlar travmatik bir olay yaşamanın ağrının oluşmasında etkisi olabileceğini belirtiyorlar. Aslına bakılırsa, kronik ağrısı olan hastaların %15-30 unun PTSD’si (Travma sonrası stres bozukluğu) de var. Peter Levine, travma konusunda bir uzman, travmanın algılanan bir tehlikeye tepki vermenin çok güç geldiği zaman oluştuğunu söylüyor. Bir çok araştırmacı travmanın kesin bir tanımı hakkında hemfikir değil; fakat tipik travma tepkisinin hissizleşme, aşırı uyarılma, aşırı ihtiyatlı olma, kabus görme, geçmişte olan olayın yinelemesi, acizlik, kaçınma davranışılarını içerebileceği konusunda hemfikir.

Travmatik olay sırasında beynimiz hayatta kalma moduna girer ve bazen normale -rahat moduna- geri dönmede güçlük çeker. Eğer sinir sistemi hayatta kalma modunda kalırsa, stres hormanları örneğin kortizol hormonu devamlı olarak salgılanır; bu da kan basıncı ve kan şekerinin yükselmesine ve böylece bağışıklık sisteminin iyileştirme yeteneğinin azalmasına neden olur. Vücut sürekli sıkıntı içindeyken fiziksel semptomlar açığa çıkmaya başlar.

Eğer bir kişi travma veya yaralanmasından önce bir travma geçirmişse  yeni travmanın etkilerini şiddetlendernecek şekilde eski hatıraların tetiklenme durumu söz konusu olabilir. Dr Bessel van der Kolk, ünlü bir travma araştırmacısı, açıklıyor ki; « Araştırmalar gösterdi ki, normal koşullar altında travma geçirmiş pek çok kişi, tecavüze uğrayanlar, dövülmüş kadınlar ve istismara maruz kalmış çocukların psikososyal uyum sağlamaları oldukça iyi. Fakat strese diğer insanların tepki verdiği gibi tepki vermiyorlar. Baskı altında olduklarında, yeni baştan travma geçiriyormuş gibi hissedebilirler ya da davranabilirler.»

Fiziksel acı genellikle kişiyi hala çözülmesi gereken duygusal  konular olduğu hakkında bir uyarıdır, aynı zamanda sinir sisteminde çözümlenmemiş bir duygusal travma olduğunun da işareti olabilir. Kişi acı çekmiş,travmanın duygusal etki sürecini geçirmiş olsa bile sinir sistemi farkında olmadan hala hayatta kalma modunda olabilir.

………..

Kişi travmanın uzayan etkisinden haberdar olmasa bile veya travmatik olayı geride bıraktığına inansa bile vücut çözümlenmemiş konulara bağlı kalmış olabilir.Psikoterapi  fiziksel problemleri çözmede yardımcı olabilir.

 

Kaynak:

Susanne Babbel Ph.D., M.F.T.

https://www.psychologytoday.com/blog/somatic-psychology/201004/the-connections-between-emotional-stress-trauma-and-physical-pain?&utm_source=simp

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s