Omuz ağrısına dönüşmüş pişmanlık

Gerçek Hikayedir.

Fiziksel bir problemden kaynaklandığına neredeyse emin olduğumuz kronik ağrılarımızın aslında  pek çoğu duygusal kaynaklı ve  birazcık farkındalıkla üstesinden gelmek kolay.

Bunların en sık karşılaşılanları baş ağrıları, omuz ağrıları, sırt ağrıları kimi zaman bel, bacak vs..

30lu yaşlarındaki danışanlarımdan biri, lise yıllarından beri kronik omuz ağrısı çekmekte. Ağrının boyutu son yıllarda iş yapmasını engelleyecek duruma gelmiş. Doktora göstermiş, bir sonuç alamamış. Ağrının genelde stresli olduğu zamanlar ortaya çıktığının da farkında ama bana geldiğinde henüz bir çözüm bulamamıştı.

TFT soru sorma tekniklerini kullanarak bu ağrının ilk başladığı ana döndük. Danışanım lise yıllarında hentbol oynarken ters bir hareket yapıyor ve omzunu incitiyor. Bu anıyla ilgili olarak da 10 üzerinden 8 pişmanlık duygusu var. O ters hareketi yaptığı için ömür boyu bu ağrıyı çekmek zorunda olacağına inanıyor. Pişmanlık duygusuna odaklanarak tapping e başlıyoruz. Duygunun yoğunluğu 8den 2 ye düşünce pişmanlıkla ilgili diğer anılarına geri dönüyoruz. Her biri için tapping yaptıktan sonra danışanım geldiğinde 10 üzerinden 8-9 civarında olan ağrının geçtiğini belirtiyor. Birkaç hafta sonra yaptığı geri bildirimde ise terapiden memnun kaldığını ve omzunun ağrımadığını belirtiyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s