1980 yılında TFT’yi bulan Dr. Roger Callahan başarılı bir psikologdu, ancak geleneksel psikoterapinin sonuçlarından memnun değildi. Yıllarca süren araştırma, deneme ve hatalardan sonra düşünce alanı terapisini geliştirdi.

Callahan’ın danışanlarından Mary’nin kendisini bildi bileli su fobisi bulunmaktaydı. Dışarıda yağmur yağdığında koltukta oturup titriyordu; duş alırken bile zorlanıyordu. Callahan 1,5 yıl boyunca hastasına pek çok  farklı terapi yöntemleri uyguladı. Fakat hiç biri işe yaramadı.

Bir gün, terapi sırasında havuz kenarında oturuyorlardı ve Mary havuzu düşündüğünde mide bölgesinde ağrı hissettiğini söyledi.  Bunun üzerine Callahan almış olduğu bir kurstaki bilgiye dayanarak Mary’den mide meridyeninin başlangıcı olan gözünün altına parmak uçlarıyla hafifçe vurmasını istedi.

2 dakika sonra Mary garip bir şey hissetti ve haykırdı : “Geçti!” ve daha sonra havuza doğru koşmaya başladı. Bu sırada Roger Callahan ne olduğunu anlamadı ve Mary’nin durmayacağından korktu. Çünkü yüzme bilmiyordu. Bu nedenle Mary’e durması için bağırdı. Mary hızını azaltıp Callahan’a gülerek cevap  verdi. “Merak etmeyin, yüzemediğimi biliyorum!” Böylece Callahan TFT ile akla uygun olmayan korkunun yok olduğunu; ancak olması gereken rasyonel korkunun bulunmaya devam ettiğini anladı.

Gelişmiş Soru sorma teknikleriyle TFT

Avrupa’nın en deneyimli TFT terapisti Mats Uldal 1997 yılında TFT’yi Roger Callahan’dan öğrendi ve yıllar içinde deneyimleriyle birlikte kendisi uygulaması daha kolay olan gelişmiş soru sorma teknikleriyle TFT yi (Neuro tapping techniques) geliştirdi. 15 yıldır Norveç’te bulunan okulunda eğitim vermekte.